Київ, Гончара, 45В+38 073 345 03 00

Львів, Личаківська, 8+38 073 543 03 00

Київ, Гончара, 45В+38 073 345 03 00

Львів, Личаківська, 8+38 073 543 03 00

Як правильно говорити про людей з інвалідністю?

Як правильно говорити про людей з інвалідністю?

«Інвалід» чи «людина з інвалідністю»? «Сліпий» чи «незрячий»?

undefined

Багато людей кажуть, що частіше за все не пропонують допомогу незрячим, тому що бояться образити чи сказати щось не те. Чи справді є певні слова табу, і як їх краще замінити? «Незрячі використовують ті самі слова, що і зрячі. Коли людина говорить мені «Ти дивилась фільм?» або дає щось в руки зі словами «На, подивись!» — це абсолютно природно! А ось коли людина починає замислюватись, як правильно сказати, починає запинатись і говорить «Ти чула передачу по телевізору?» або «На, помацай», то це вже виглядає неприродно і некомфортно для обох. Тому нічого не вигадуйте, а просто вільно спілкуйтесь», — розповідає Ірина, гід Музей у темряві "Третя після опівночі" / 03:00.

undefined

Проте, аби нікого випадково не образити, краще використовувати більш толерантну лексику.

У 2018 році в Україні нарешті офіційно заборонили термін «інвалід», замінивши його на «особа з інвалідністю». Бо на першому місці завжди стоїть людина, а не її ознака. Але це не єдине правило толерантної мови. Є ще кілька основних порад:⠀

• Використовуйте «незрячий» замість «сліпий» та «людина з порушеннями зору» замість «людина з вадами зору». Незрячі люди — такі ж, як і інші, просто не бачать, а відчувають цей світ. І це не вада. Слово «сліпий» часто вживається як художній термін і має негативні відтінки. Тому замініть його на «незрячий».

• Забудьте про «особливі потреби». Ми всі особливі й нас у всіх різні потреби.

• Не бійтеся говорити незрячому «побачимось» або радити подивитись якийсь фільм чи прочитати книгу. Ми всі відвідуємо кінотеатри, читаємо книги, подорожуємо, живемо повноцінним життям.