Все, що ви хотіли дізнатись, але боялись спитати
Поради, правильна лексика та інша корисна інформація
Сліпий, інвалід, каліка
Людина з вадами зору
Незрячий
Людина з інвалідністю
Людина з порушеннями зору
Як правильно говорити?
Людина з особливими потребами
Людина з обмеженими можливостями
Сліпий
З вадами зору
Незрячий
Людина з
інвалідністю
Людина з
порушеннями зору
Як правильно говорити?
З особливими
потребами
З обмеженими
можливостями
Інвалід, каліка
Базова інформація
У світі 39 млн незрячих
Щороку ця кількість збільшується. В Україні точної статистики немає, за різними оцінками це приблизно 100 тисяч людей.
Шрифт Брайля
Це рельєфний шрифт (не мова!). З його допомогою незрячі можуть писати та читати. В основі — комбінація з 6 випуклих крапочок.
Темні окуляри
Не всі незрячі носять окуляри, але часто вони роблять це саме з метою захисту очей (наприклад, від гілок на вулиці).

Біла тростина
Біла тростина допомагає орієнтуватись в місті та знаходити перешкоди.
У світі біля 39 млн незрячих і ця кількість збільшується. В Україні точної статистики немає, орієнтотвно це 100 тис. людей.
Базова інформація
Це рельєфний шрифт (не мова!). З його допомогою незрячі можуть писати та читати. В основі — комбінація з 6 випуклих крапочок.
Біла тростина допомагає орієнтуватись в місті та знаходити перешкоди.
Не всі незрячі носять окуляри, але часто вони роблять це саме з метою захисту очей (наприклад, від гілок на вулиці).
Корисна інфо-пам'ятка:
У місті безліч перешкод для незрячих.
Машини на тротуарах
Вони заважають вільно проходити. Їх складно оминути, якщо залишається вузький прохід чи, наприклад, довкола калюжі.
Напівсфери, клумби
Їх можна не помітити за допомогою тростини і добряче перечепитися.
Відкриті люки, ями, провалля
Це дуже небезпечно для всіх людей, тому потрібно негайно повідомляти у відповідні служби
Натомість!
Озвучені світлофори
Допомагають незрячим зрозуміти, чи можна переходити дорогу та зробити це без супроводжуючих.
Тактильна плитка
Допомагає не збиватися зі шляху, йти прямо та розуміти, коли потрібно повертати.
Проведіть слайдером, щоб порівняти безпечну та небезпечну дороги
Поширені питання
💻 Незрячі користуються телефоном та комп'ютером?
Навіть більше — вони ще й працюють професійними програмістами та фахівцями з інформаційних технологій! І серед наших гідів є такі! Наприклад, Igor Kushnir викладає невізуальну доступність сенсорних пристроїв і супутникову навігацію для незрячих.

Як це вдається?

В налаштуваннях телефону можна увімкнути озвучування всього тексту на екрані. В Iphone — це VoiceOver, в Android — TalkBack. Схожим чином працює комп'ютер — необхідно лише завантажити програму, яка все озвучуватиме. Для Windows можна скористатись, наприклад, безкоштовною "NVDA" або ж платною "Jos for Windows".
💰 Як незрячі користуються грошима?
Найзручніше, звісно, розраховуватись безготівково, але незрячі використовують й паперові гроші.

Наприклад, наш гід Ярослав пояснив, що розкладає гроші у різних відділах гаманця і так орієнтується, яка сума та де лежить. Також можна скористатись спеціальним додатком, який при наведенні камери телефону на купюру озвучить її номінал. На нашій екскурсії містом «Відчуй Київ» ви можете на практиці дізнатись, як це вдається.
💤 Чи бачать незрячі сни?
Люди, які втратили зір після народження, бачать сни з кольорами та картинкою, оскільки пам'ятають візуальні образи. Багато наших гідів бачать уві сні рідних, такими, як їх запам'ятали.

Незрячі з народження люди також бачать сни, проте без зображень. Найчастіше вони можуть відчувати запах, смак, дотик та звуки. Інколи вони відчувають страх, пов'язаний із складнощами, які можуть траплятись у повсякденному житті. Іншими словами, сни незрячих з народження людей головним чином базуються на емоціях та відчуттях, в той час, як сни людей, які втратили зір після народження, базуються і на візуальній складовій.
🦮 Яка ситуація з собаками-поводирями в Україні та світі?
Незрячих людей інколи супроводжують спеціально навчені для цього тварини. Частіше всього це собаки-поводирі, але бувають і цікаві винятки, як от поні (якщо у людини алергія на песиків). Перші школи для навчання собак-поводирів створили ще після Першої світової війни в Німеччині. В Україні, на жаль, ще досі немає таких шкіл.
🍿 Як незрячі дивляться фільми?
Ви теж інколи готуєте їсти, прибираєте чи займаєтесь якимись іншими справами та одночасно слухаєте фільм чи серіал? Частину сцен дійсно можна уявити, не бачачи; якщо незрозуміло — можна перепитати, що ж саме там зараз відбувається на екрані. Але зрозуміти все — неможливо.


Тому для незрячих створюють аудіодескрипцію — лаконічний опис дій, простору або предметів, який звучить між діалогами акторів. Але є одне "але": фільмів з такою аудіодескрипцією порівняно мало. Саме тому більшість наших гідів дивляться і звичайні фільми: можна переглянути будь-яку новинку та не чекати, коли ж випустять доступну версію.


Фільми та мультфільми можна дивитись наосліп! Існує спеціальний аудіопис картинки (аудіодискрипція), у якому стисло описані одяг персонажів, їхня міміка і безмолвні дії.
⬛ Чи завжди незрячі бачать лише темряву?
Ні, майже ніхто не бачить повну темряві. Частіше це сірий туман, до того ж у частини є світлочуттєвість - здатність розрізняти світло та темряву.

Незрячою вважається не лише та людина, яка нічого не бачить, а й та, що бачить дуже розмито або ж з обмеженим кутом зору.
📚 Чи всі незрячі знають шрифт Брайля?
Ні. Згідно зі статистикою, лише біля 10% незрячих вміють читати та писати шрифтом Брайля.

Більшість наших гідів володіють цим шрифтом, але користуються ним досить рідко або взагалі не користуються.

Це пояснюється тим, що зараз існує ряд технічних засобів, які замінюють шрифт (в першу чергу смартфони). Комусь зручніше скористатись гаджетом, іншим — прочитати Брайль.

"Аудіокниги не кращі за книги Брайлем. Просто, на жаль, немає нової літератури, надрукованої цим шрифтом. Якщо дитячі книжки ще можна знайти, то інші — майже неможливо. Це не проблема, це — катастрофа.

І ось саме тому ми надаємо перевагу аудіокнигам. Особисто я слухаю аудіо, бо люблю сучасних українських авторів. А нормального синтезу, який би зчитував українську — немає.

Безперечно, читання книг шрифтом Брайля підвищує рівень грамотності. Так, ти можеш слухати, але раби також могли, але грамотними від цього не стали. Звісно, можна друкувати на комп'ютері, але як потім читати? Лише слухати", — ділиться своєю думкою наш гід Ігор.


💼 Ким можуть працювати незрячі?
Будь-ким, як і усі інші. Є незрячі-масажисти, юристи, журналісти, політики та повари. А з розвитком технологій усі сфери стали ще більш доступними.
🤦 Чи дійсно незрячі торкаються обличчя людей, з якими знайомляться?
Ні, в реальності зазвичай так ніхто не робить :-)
🍲 Чи готують незрячі люди?
Так, звичайно! Звичайно ж, хтось любить готувати, а хтось не дуже. От, наприклад, наша гід Вікторія Шевчук просто обожнює готувати! Особливо випічку та десерти.

В процесі готування їжі дуже допомагає нюх, адже страва має трохи інший аромат, коли вже готова. Також для незрячих людей існують спеціальні кухонні гаджети (озвучені ваги, мультиварки, вимірювачі рідини та інші).
👩❤️👨 Чи ходять незрячі на побачення та одружуються?
Звичайно ж, так! І знайомляться, і ходять на побачення, і одружуються, і народжують дітей...
Залишилось питання до нас чи гіда?
Просто відправ нам його у формі нижче і ми обов'язково відповімо!

У нас працюють 6 незрячих гідів, які провели екскурсії для більше 23-х тис. людей. І вони із задоволенням діляться своїм життєвим досвідом та відповідають на всі питання!
Хочеш більше інформації?
Підписуйся на наші соціальні мережі: